Домедична перша допомога

Ази першої допомоги

Життя та здоров’я дитини – це найголовніші скарби, берегти та охороняти — завдання для дорослих. Діти непосидючі і вони можуть «влізти» в будь яку халепу такі як — поранитися на майданчику для ігор,отримати опіки чи то на кухні чи то на природі, впасти з велосипеду,щось зїсти та інше. На жаль, незалежно від статі та віку та внаслідок різних причин, діти можуть зіткнутися з такими надзвичайними станами — як зупинка дихання і кровообігу, кровотечі, сторонні тіла верхніх дихальних шляхів тощо. У таких ситуаціях, частіше всього, на місці нещасного випадку опиняються батьки і які в змозі прийняти всі необхідні заходи для порятунку життя та здоров’я дитини, а саме надати першу допомогу. В багатьох випадках швидка допомога чи медичний працівник (на жаль) можуть опинитися на місці події з великим запізненням для надання медичної допомоги і тому для більшості лікарів основне завдання стоїть в тому що би батьки чи інші дорослі змогли відразу надати допомогу при різних станах. 

[Свернуть]
Нормативно-правові аспекти надання первиної допомоги

Юридичний аспект надання першої невідкладної допомоги в Україні регламентується Законом України «Про екстрену медичну допомогу» насамперед, саме на статтю 3: У разі виявлення людини у невідкладному стані, і яка не може особисто звернутися за наданням екстреної медичної допомоги, та за відсутності медичних працівників на місці події, громадянин України або будь-яка інша людина, яка виявила таку людину, зобов’язані: негайно зателефонувати в екстрену медичну  допомогу або повідомити про виявлену людину в невідкладному стані і  про місце де відбулася ця  подія, працівникам найближчого закладу охорони здоров’я або будь-якій особі, яка зобов’язана надавати медичну допомогу та знаходиться поблизу місця події та по можливості надати виявленій людині у невідкладному стані необхідну допомогу, у тому числі шляхом перевезення такої людини у найближче до місця події відділення екстреної (невідкладної) медичної допомоги або іншої установи охорони здоров’я, в якій може бути забезпечене надання необхідної медичної допомоги. Тобто законодавство не лише дозволяє, але ще й зобов’язує нас діяти за протоколами надання першої до медичної допомоги.

Крім цього законодавець передбачив відповідальність за ненадання допомоги у вигляді статті 136 Кримінального Кодексу України: Стаття 136. Ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані.

  1. Ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, при можливості надати таку допомогу або неповідомлення про такий стан особи належним установам або особам, якщо це спричинило тяжкі тілесні ушкодження, — карається штрафом від двохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами терміном від ста п’ятдесяти до двохсот сорока годин, або арештом терміном до шести місяців.
  2. Ненадання допомоги малолітньому, який свідомо перебуває в небезпечному для життя стані, при можливості надати таку допомогу або неповідомлення про такий стан дитини належним установам або особам — караються штрафом від п’ятисот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців або обмеженням волі терміном до трьох років.
  3. Дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, якщо вони спричинили смерть потерпілого, — караються обмеженням волі на строк від трьох до п’яти років або позбавленням волі на строк від двох до п’яти років. — караються штрафом від двохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами терміном від ста п’ятдесяти до двохсот сорока годин, або арештом терміном до шести місяців.
  4. Ненадання допомоги малолітньому, що свідомо перебуває в небезпечному для життя стані, при нагоді надати таку допомогу або неповідомлення про такий стан дитини належним установам або особам — караються штрафом від п’ятисот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців або обмеженням волі терміном до трьох років.
  5. Дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, якщо вони спричинили смерть потерпілого, — караються обмеженням волі на строк від трьох до п’яти років або позбавленням волі на строк від двох до п’яти років.

Допомагаючи коректно — ми залишаємося в рамках чинного законодавства. Врятувати життя може кожен!!!

[Свернуть]
Універсальний алгоритм надання першої допомоги

Основними умовами успіху під час надання першої допомоги
постраждалим є швидкість дій, винахідливість і вміння того, хто подає допомогу. Ці якості можуть бути вироблені відповідними тренувальними вправами та придбаннямнавичок. Порятунок потерпілого здебільшого випадків залежить від швидкості та правильності надання потерпілому першої допомоги.
Зволікання та тривала підготовка можуть спричинити загибель потерпілого.

Якщо ви стали учасником або очевидцем події, ви повинні виконати такі дії:

1. Провести оцінку обстановки та забезпечити безпечні умови для надання першої допомоги:
а) визначити загрозливі фактори для власного життя та здоров’я;
б) визначити загрозливі фактори для життя та здоров’я потерпілого;
в) усунути загрозливі фактори для життя та здоров’я;
г) припинити дію ушкоджуючих факторів на постраждалого;
д) за необхідності оцінити кількість постраждалих;
е) витягти постраждалого з транспортного засобу або інших важкодоступних місць (при необхідності);
ж) перемістити постраждалого (за потреби).
2. Визначити наявність свідомості у постраждалого.
(За наявності свідомості перейти до п. 7 Алгоритму; за відсутності свідомості перейти до п. 3 Алгоритму.)
3. Відновити прохідність дихальних шляхів та визначити ознаки життя:
а) закинути голову з підйомом підборіддя;
б) висунути нижню щелепу (при необхідності);
в) визначити наявність нормального дихання за допомогою слуху, зору та дотику;
г) визначити наявність кровообігу шляхом перевірки пульсу на магістральних артеріях (одночасно з визначенням дихання та за наявності відповідної підготовки).
(За наявності дихання перейти до п. 6 Алгоритму; за відсутності дихання перейти до п. 4 Алгоритму.)
4. Викликати швидку медичну допомогу, інші спеціальні служби, працівники яких зобов’язані надавати першу медичну допомогу
5. Розпочати проведення серцево-легеневої реанімації шляхом чергування:
1) тиску руками на грудину потерпілого;
2) штучного дихання «Ріт до рота», «Ріт до носа», з використанням пристроїв для штучного дихання (за наявності під руками).
(У разі ознак життя перейти до п. 6 Алгоритму.)
6. У разі появи (або наявності) ознак життя виконати заходи щодо підтримки прохідності дихальних шляхів одним або декількома способами:
1) надати стійке бічне положення;
2) закинути голову з підйомом підборіддя;
3) висунути нижню щелепу.
7. Провести оглядовий огляд потерпілого та здійснити заходи щодо тимчасової зупинки зовнішньої кровотечі одним або декількома способами:
1) накладенням давить;
2) пальцевим притисканням артерії;
3) прямим тиском на рану;
4) максимальним згинанням кінцівки в суглобі;
5) накладенням джгута.
8. Провести огляд потерпілого з метою виявлення ознак травм, отруєнь та інших станів, що загрожують його життю та здоров’ю, здійснити виклик швидкої медичної допомоги (якщо вона не була викликана раніше) та виконати заходи щодо надання першої допомоги:
1) провести огляд голови;
2) провести огляд шиї;
3) провести огляд грудей;
4) провести огляд спини;
5) провести огляд живота та таза;
6) огляд кінцівок;
7) накласти пов’язки при травмах різних областей тіла, у тому числі оклюзійну (герметизуючу) при пораненні грудної клітки;
8) провести іммобілізацію (за допомогою підручних засобів, аутоіммобілізацію, з використанням медичних виробів);
9) зафіксувати шийний відділ хребта (вручну, підручними засобами, з використанням медичних виробів);
10) припинити вплив небезпечних хімічних речовин на потерпілого (промити шлунок шляхом прийому води та викликання блювання, видалити з пошкодженої поверхні та промити пошкоджені поверхні проточною водою);
11) провести місцеве охолодження при травмах, термічних опіках та інших впливах високих температур чи теплового випромінювання;
12) провести термоізоляцію при відмороження та інших ефектах впливу низьких температур.
9. Надати потерпілому оптимальне положення тіла (для забезпечення йому комфорту та зменшення ступеня його страждань).
10. Постійно контролювати стан потерпілого (наявність свідомості, дихання та кровообігу) та надавати психологічну підтримку.
11. Передати потерпілого бригаді швидкої медичної допомоги, іншим спеціальним службам, співробітники яких зобов’язані надавати першу медичну допомогу.
Схематично алгоритм виглядає так:

[Свернуть]
Серцево-легенева реанімація: перевірка ознак життя та виклик швидкої медичної допомоги

Серцево-легенева реанімація дітям до 1 року життя.

33

[Свернуть]
Серцево-легенева реанімація дітям від 1 до 14 років

444

[Свернуть]
Серцево-легенева реанімація дітям від 14 років та старше

555

[Свернуть]
[Свернуть]
Стійке бічне становище

++

[Свернуть]
Стороннє тіло в дихальних шляхах

Перша допомога дітям до 1 року життя

33

[Свернуть]
Стороннє тіло в дихальних шляхах: перша допомога дітям,<br />
старше 1 року життя

444

[Свернуть]
Стороннє тіло в дихальних шляхах: перша допомога підліткам

555

[Свернуть]
[Свернуть]
Зовнішні кровотечі: артеріальна, венозна, капілярна. Способи тимчасової зупинки зовнішньої кровотечі

++

[Свернуть]
Внутрішні кровотечі

++

[Свернуть]
Кровотеча з носу

++

[Свернуть]
Отруєння

211212

Основні прояви отруєнь у дитини

33

[Свернуть]
Надання першої допомоги дитині при попаданні отруйних речовин в організм через дихальні шляхи, травний тракт, шкіру

444

[Свернуть]
[Свернуть]
Ураження органів зору

++

[Свернуть]
Черепно-мозкові травми

111111111

Особливості поранень волосистої частини голови

++

[Свернуть]
[Свернуть]
Травма хребта

++

[Свернуть]
Травми кінцівок. Аутоіммобілізація

++

[Свернуть]
Опіки

++

[Свернуть]
Ураження електричним струмом

++

[Свернуть]
Тепловий удар

++

[Свернуть]
Переохолодження та відмороження

++

[Свернуть]
Утоплення

++

[Свернуть]
Укуси тварин та комах

111111111

Укуси тварин

++

[Свернуть]
Укуси комах

++

[Свернуть]
[Свернуть]
Основні правила виклику швидкої медичної допомоги та інших спеціальних служб

++

[Свернуть]
Анафілактичний шок

++

[Свернуть]
Стенозуючий ларингіт

++

[Свернуть]
Інсульт та інфаркт

++

[Свернуть]
Епілептичний напад

++

[Свернуть]
Фебрильні судоми

++

[Свернуть]

 

 

 

 

 

 

Укуси тварин та комах

111111111

Укуси тварин

++

[Свернуть]
Укуси комах

++

[Свернуть]
[Свернуть]

 

Добавить комментарий